Pitanje:

Zasto nista niste poduzeli po pitanju zagadjenja Neretve u krugu industrijske zone? Zasto ste dopustili da nas pojedinci truju?Da li vam je poznato da se bas zbog ispustanja tih otrova u Neretvu povecao broj oboljelih od raka?Glasao sam za vas, dao vam povjerenje medjutim prevario sam se i razacorao u vas.Ukoliko ne sprijecite i ne poduzmete nesto u skorije vrijeme po pitanju zastite Neretve moj glas kao i glas mnogih građana na narednim izborima necete dobiti . Srdacan pozdrav. A.H.

Odgovor:

Poštovani,

Vaše pitanje je nakon prijema proslijeđeno Službi za opštu upravu i inspekcijske poslove i Službi za prostorno uređenje, građenje i obnovu, te je na osnovu uvida u trenutne aktivnosti Grada Konjica i planova za naredni period pripremljen sljedeći odgovor :

Problem zagađenja Neretve je problem svih nas koji živimo u Konjicu i nizvodno od našeg grada. Pitanje odgovornosti je ključno, koliko se i na koji način ko odgovorno ponaša i koliko nadležni organi, na osnovu relevantnih činjenica i dokaza, pozivaju eventualne zagađivače na odgovornost. Nadležnosti Grada Konjica su jasno definisane i često budemo meta različitih kritika zbog stvari koje bismo, da su u našim okvirima djelovanja, nastojali riješiti u skladu sa raspoloživim mogućnostima, međutim na nama je da ukazujemo na sve probleme koje Grad i njegovi stanovnici imaju i otvaramo razgovore sa nadležnim ustanovama sa viših nivoa vlasti kao i privrednim subjektima. Kroz intenzivne kontakte insistiramo na redovnom provođenju analiza otpadnih voda i pravovremenom djelovanju Federalne vodoprivredne inspekcije, kako bi se na taj način djelovalo preventivno i otklonile sve eventualne dalje špekulacije o zagađenju rijeke Neretve.

Pošto rijeka Neretva spade u vode I. kategorije prema Zakonu o vodama za nadzor nad ispuštanjem otpadnih voda i djelovanje u slučaju zagađenja nadležna je Federalna vodoprivredna inspekcija. Bilo koji ekološki incident koji se desi na području djelovanja Grada Konjica, službe redovno prijave Federalnoj vodoprivrednoj inspekciji, kojoj se direktno prijavom, mogu obratiti i građani. 

Također Grad Konjic sa privrednim subjektima čini dodatne aktivnosti na pripremi investiciono - tehničke dokumentacije infrastrukture na lokaciji industrijske zone Donje Polje, sa sagledavanjem postojećeg stanja i odabirom prihvatljivih tehničkih rješenja, kojim bi se između ostalog preduprijedile neželjene ekscesne situacije po pitanju ispuštanja otpadnih voda sa industrijske zone. Pri tome se mora voditi računa o katalogu zagađivača, kao i učešću i pravilima nadležnih institucija koje su zadužene da odobravaju i prate rad privrednih subjekata na području grada Konjica.

Ono što je značajno naglasiti jeste da je Grad Konjic, u čijoj je isključivoj nadležnosti fekalana kanalizacija, u cilju zaštite rijeke Neretve uradio novi kolektor, koji je odveden do uređaja za prečišćavanje na Drecelju, s tim da Javno komunalno preduzeće Vodovod i kanalizacija Konjic u saradnji sa privrednim subjektima mora izvršiti razdvajanje fekalnih voda iz objekata. Novoizgrađeni kolektor je tehnički primljen i u potpunosti je u funkciji. Nadamo se da će navedene aktivnosti rezultirati postizanjem željenog cilja, a to je zaštititi Neretvu na najbolji mogući način od bilo kakvih onečišćenja.

Osim navedenog u toku je i priprema projekata dekarbonizacije Grada Konjica, s tim da se u tekućoj godini pripremaju investiciono-planska dokumentacija i Studija obnovljivih izvora energije, kao i izmijena i dopuna prostornog plana, koji bi bio osnova za dodatne krupnije korake u toj oblasti, što je direktno u skladu sa pravcima razvoja Grada i evropskim direktivama.

Podsjećamo, pitanje zagađenja rijeke Neretve u krugu industrijske zone staro je koliko i sama industrijska zona, dakle više od 70 godina. Evidentno je da su se otpadne vode, od tada do danas u određenoj mjeri ispuštale u vodotok rijeke Neretve, međutim razvojem industrije razvijale su se i potrebe za izgradnjom prečistača koji će spriječiti onečišćenje rijeke Neretve, za koju često volimo reći da se može piti u njenom gornjem toku, gdje nema većih zagađivača. Dakle razvojem industrije od koje u znatnoj mjeri grad živi i razvija se, razvijale su se i mjere zaštite. Koliko se u tome uspijelo to mogu pokazati samo istraživanja i uzorkovanja vode koja obavljaju nadležne institucije za tu oblast, koje nažalost nisu na gradskom / općinskom nivou.

Hvala Vam na ukazanom povjerenju i žao mi je ukoliko smatrate da neću ili ne želim da se bavim pitanjem zagađenja rijeke Neretve, kao i zaštitom prirode i zdravlja svih nas. Dok god postoje mehanizmi kojima se možemo boriti protiv bilo čega što narušava normalan život građana, biću tu na dispoziciji sa svojim saradnicima, kako bismo u domenu svojih nadležnosti rješavali probleme koji opterećuju građane i dovode do ukupne negativne slike o Gradu kao sredini, koja eventualne probleme “gura pod tepih”. To nam nije, niti će ikada biti cilj i način djelovanja.

 

Osman Ćatić

95%
Broj pitanja: 19
Broj odgovora: 18
Stranka
SDA
Kratka biografija
Funkcija
Gradonačelnik
Broj osvojenih glasova
8307
;