Kenan Dautović, rođen je 20. 04. 1966. godine u Travniku, gdje je završio osnovnu školu.
Vojnu gimnaziju je završio u Beogradu, a Vojnu akademiju RV i PVO u Sarajevu i Zadru. Bivšu JNA napustio je 30. 08. 1991. godine u činu poručnika.
Učesnik je odbrambeno-oslobodilačkog rata u Bosni i Hercegovini u periodu 1992-1995. godine.
Od oktobra 1991. do aprila 1992. godine obavljao je dužnost komandira Stanice milicije Turbe nakon čega se uključuje u TO BiH, kasnije ARBiH.
Nakon rata, u okviru Vojske F BiH, obavljao je dužnosti komandanta Raketnog puka PZO, oficira za vezu sa OS Republike Turske u Ankari, zamjenika k-ta Centra za borbenu obuku,k-danta Centra za borbene simulacije.
Vojnu karijeru nastavlja u Oružanim snagama BiH gdje je u periodu 2007.-2010. godina obavljao dužnost savjetnika Ministra odbrane BiH za NATO/PfP a dužnost komandanta Centra za operacije podrške miru (PSOTC) do 2013. godine, kada je postavljen na dužnost komandanta 5. pbr OS BiH gdje 2014. godine biva unaprijeđen u čin brigadnog generala. Od 2018. godine obavlja dužnost zamjenika komandanta Operativne komande za operacije.
Svoje vojno-stručno usavršavanje obogatio je završetkom Zrakoplovne škole taktike i operatike 2000. godine u Republici Turskoj te pohađanjem 27 različitih kurseva, seminara i programa, kako u BiH tako i u Njemačkoj, Italiji, Belgiji, V.Britaniji, SAD, Gani, Kini, Turskoj, Švicarskoj, Crnoj Gori i Ukrajini.
Kada je u pitanju 18 godina duga akademska karijera, ona je aktivno započela 2006. godine dobijanjem zvanja magistra nauka na Fakultetu političkih nauka u Sarajevu. Doktorsku disertaciju odbranio je 2009. godine na istom fakultetu, dobijajući zvanje doktora nauka odbrane i sigurnosti. U dosadašnjem periodu izvodio je nastavu na 13 predmeta na sva tri ciklusa školovanja i to iz oblasti prevencije konflikta, geopolitike, međunarodnih odnosa, diplomacije, sigurnosnih sistema i metodologije na Fakultetu političkih nauka u Sarajevu i Američkom univerzitetu u BiH . U toku 2016. godine biran je u zvanje vanrednog profesora za naučno polje politologije.
Objavio je tri knjige, dok je također autor 25 objavljenih znanstvenih i stručnih radova na bosanskom i engleskom jeziku.
Osim akademskog angažmana, dugi niz godina je stariji istraživač Centra za sigurnosne studije u Sarajevu te aktivni alumnista „George C. MarshallCenter“ Evropskog centra za sigurnosne studije u GarmischPartenkirchenu, SR Njemačka.
Aktivno govori engleski i turski jezik i služi se literaturom na ovim jezicima.
Poštovani, Moje pitanje je vezano za novu regulaciju parkinga u užem centru grada gdje živim. Nakon što ste nas natjerali da plaćamo parking ispred zgrada gdje živimo sad hoćete taj isti parking prostor koji mi već plačamo iznajmljivati za dodatnu zaradu tj duplo zarađivati i time čitav grad pretvoriti u parking pravdajući se da je to radi manjka parking mjesta koje ste Vi izazvali pošto se zauzeli svaki površinu koju ste mogli počev od prostora oko konzuma , zgrade glista, oko zgrade općine , obdaništa itd. i stanarima napravili vještačku potražnju. Vezano za turiste i ostale goste mjesta uvijek ima na parkingu KŠC tako da ta priča nestoji. Moje pitanje je pošto govorite da sve radite u našem interesu hoćete li nas osloboditi plaćanja ili smanjiti naknadu pošto ćemo sad izgleda plaćati pa se snalaziti kako znamo i drugo pitanje je vezano za Kalibunar pripadaju li i oni travniku pošto sve odluke u zadnje vrijeme idu na tert građana centra. Napomena: ovo nije samo moje mišljenje već mišljenje svih skime sam razgovarao na ovu temu. S poštovanjem
Odgovor:
Poštovani/a,
Općina Travnik, između ostalog zadužena je i za organizaciju parkirališta zbog čega je Općinsko vijeće donijelo Odluku u o parkiralištima a implementacija iste vrši se putem Javnog preduzeća JP”Stan” koje je formiralo Općinsko vijeće.
Nažalost, izražen je problem nedostatka javnih parking prostora što otežava implementaciju kompletne Odluke.
Kompleksnost problematike zahtjeva djelovanje u više pravaca na čemu se intenzivno radi već dvije godine i to na način da se mijenjaju odluke i provedbeni planovi kako bi se stvorili uslovi za izgradnju i stavljanje u funkciju javnih parkirališta ali i izgradnju privatnih parkirališta čime smo već osigurali neke od investitora.
Pored toga, nužno je formiranje parking zona kao osnove za pravilno upravljanje parking potražnjom prema potrebama različitih korisnika jer su stanari zgrada samo jedan od korisnika. Planiranom nabavkom i instaliranjem pametnih sistema za upravljanje parking zonama dobija se alat za upravljanje u stvarnom vremenu čime omogoćavamo optimalnu raspodjelu mjesta. I ovo je aktivnost koja se intenzivno planira .
Dakle, radi se o uravnoteženom pristupu planiranju parking infrastrukture što je zahtjevan posao posebno u gradskoj zoni koja ima oblikovanu fizičku strukturu koju je potrebno usaglasiti sa ekonomskim razvojem, sve većim brojem vozila, povećanjem broja turista, potrebama i interesima privrede i sl.
Sve navedno, jasno ukazuje da se ulažu ogromni napori da se uredi ova oblast a zonsko uređenje, odnosno uvođenje zona je neophodno kao i u svim drugim gradovima što isključuje apsolutnu rezervaciju parking mjesta jer je i probni period pokazao da je to potpuno neefikasno korištenje parking mjesta.
U svakom slučaju Vas pozivam da svoj doprinos na ovu temu prilikom javne rasprave koja će se desiti ubrzo jer želimo doći do najboljeg mogućeg rješenja kako bi što adekvatnoje riješili ovaj gorući problem u užoj gradskoj jezgri.
Svako dobro
Poštovani gospodine Dautoviću, Mada vam se ne obraćam tim povodom, želim prije svega da vas pohvalim za vaš trud i konkretne rezultate koje poduzimate kako bi Travnik napokon dobio izgled i sadržaje koje građani ovoga grada zaslužuju, te tako postao grad ugodan za život i "po mjeri" za sve svoje građane. U duhu tih pozitivnih promjena molim vas da ukoliko je to moguće malo usmjerite pozornost i na Gornji Dolac. Iako je od same općine i centra grada udaljen nekih cca 800 metara, po nebrizi nadležnih institucija se čini kao da nije dio općine Travnik. Cesta je propala i skoro pa da nije uvjetna za vožnju, od Crkve do ceste Podilovača je samoininicijativno i netručno asvaltirana, te je na samoj krivini postavljen uspornik mimo svih pravila i propisa. Odvoz smeća u prilikama kada su neki državni praznici ili blagdani se pretvara u noćnu moru, posebno u ljetnim danima i velikim vrućinama, kada se odvoz ne dešava u perioodima dužim od 15-20 dana. Iz JKP Bašbunar dobijem obrazloženje kako oni znaju za problem te da je to njihova obaveza, što zapravo ništa nemjenja na stvari. Istom poduzeću je potrebno preko godina dana dopisivanja, zvanja i slikanja kako bi se zamjenio puknuti poklopac šahta na cesti. Rasvjeta od Skoka prema Docu u dijelu groblja ne postoji. U zimskom periodu zimske službe zapostavljaju čišćenje Doca pravdajući to prioritetima??? Što ćesto znači i po nekoliko dana čekanja. Jasno mi je da mi kao mjesto ne brojimo mnogo stanovnika, te samim time nismo zanimljivi niti jednoj stranci, ali ipak smo građani ove općine i to tako blizu samog njenog centra da je velika sramota da doživljavamo toliki nemar i nebrigu.
Odgovor:
Poštovani/a,
svakako zahvaljujem na vašem ličnom viđenju problematike i svakako ću, od nadležnih službi, tražiti određena pojašnjenja. Međutim, postoje i zvanični pokazatelji o izvršenim i planiranim ulaganjima u vašu mjesnu zajednicu jer se planiranje svih investicija i kapitalnih ulaganja vrši na prijedlog Mjesne zajednice. Stoga Vas upućujem da koristite ovaj mehanizam počev od učešća u izbor predstavnika u Savjet mjesne zajednice.
Što se tiče redovnih održavanja infrastrukture, naravno, vaše navode ću provjeriti sa JKP”Bašbunarom” i nadležnom službom za upravu.
Svako dobro
Poštovani načelniče, Ponovo Vam se obraćam u vezi s pitanjem zemljišta u naselju Vitovlje. Naime, 2013. godine, oko 30 nas je izvršilo plaćanje takse za cijepanje parcela. Geometri su izašli na teren i obavili svoj dio posla. Nakon toga, 17 ili nešto više osoba prošlo je proceduru na vijeću, steklo uslove za knjiženje zemljišta na svoje ime i već realizovalo taj proces. Međutim, postoji druga grupa koja je trebala odmah nakon njih ući u istu proceduru, ali već skoro godinu dana nije došlo do nikakvog pomaka. Još uvijek nismo stavljeni na dnevni red vijeća niti je naše pitanje došlo na glasanje. Koliko nam je poznato, zakon visokog predstavnika o prodaji državne imovine ne odnosi se na korisnike nekretnina koji su već ušli u proceduru. Molim Vas da nas informišete o trenutnom statusu i mogućim daljnjim koracima u vezi s ovim pitanjem. S poštovanjem,
Odgovor:
Poštovani,
na 5. redovnoj sjednici OV koja će se održati 5.3. ova tačka će se naći na dnevnom redu pod rednim brojem 3. i planirana je dodjela zemljišta za 44 podnosioca zahtjeva.
S obzirom na zabranu raspolaganja drzavne imovine planirano je donošenje zaključka koji će se osvrnuti na završetak procesa iz nadležnosti OV dok ce upisi u katastar i grunt biti predmet postojećih i trenutnih zakonskih rjesenja.
Nadam se da će se ovaj proces dodjele zemljišta u potpunosti završiti u skorije vrijeme.
Svako dobro
Poštovani načelniče, da li će doći do proširenja kapacoteta gradskog vrtića? Naime, moje dijete je doživjelo da je u privatnom vrtiću pretučeno te uslijed manjka kapaciteta u državnim vrtićima trenutno kao roditelj nemam opciju da moje dijete bude prebačeno u državno niti imam povjerenja upisati drugo dijete u privatni vrtić. Obzirom da smatram da su državni vrtići sigurniji molim Vas za odgovor da će doći do proširenja njegovog kapaciteta? Unaprijed Vam se zahvaljujem. S poštovanjem, srdačan pozdrav.
Odgovor:
Poštovani/a
U skladu sa našim dugoročnim planovima za unapređenje predškolskog obrazovanja i osiguravanja adekvatnog smještaja za svu djecu, Općina Travnik trenutno radi na dva ključna projekta.
Prvi projekat koji smo započeli jeste potpuna rekonstrukcija postojeće zgrade obdaništa u naselju Kalibunar, koji će služiti kao moderna i funkcionalna ustanova prilagođena potrebama najmlađih sugrađana. Ovaj projekat predstavlja zajedničku incijativu Općine Travnik i Vlade SBK, sa ciljem stvaranja kvalitetnog prostora za rani razvoj djece. Planirano je da radovi budu završeni do početka 2026. godine, kada će novo obdanište otvoriti svoja vrata i omogučiti našoj djeci siguran prostor za učenje i igru.
Drugi projekat odnosi se na proširenje kapaciteta travničkog obdaništa u zgradi poznatoj kao “Amerikanka”. Ova incijativa se realizira u partnerstvu sa UNICEF-om, čime dodatno osiguravamo visoke standarde kvaliteta rada. Vjerujemo da će ovi koraci osigurati bolje uvjete za predškolsko obrazovanje i pružiti podršku roditeljima u našem gradu.
Treći projekat se odnosi na uspostavljanje obdaništa u naselju Turbe u okviru zgrade Sportsko-rekreacionig centra NK Vlašić za koji su planirana određena sredstva u budžetu za 2025. godinu ali se prvo trebaju riješiti imovinsko-pravni odnosi.
Svako dobro
Poštovani načelniče, Imam pitanje u vezi mladih bračnih parova. Gledao sam i čitao Strategiju za mlade Općine Travnik 2022-2027, i vidio sam da se tamo svašta spominje u vidu pomoći mladim bračnim parovima i njihovom prvom stambenom zbrinjavanju, između ostalog uvesti poreske olakšice kod rješavanja prvog stambenog pitanja mladih, Inicirati saradnju Općine Travnik sa komercijalnim bankama s ciljem kreiranja programa povoljnog kreditiranja za stambeno zbrinjavanje mladih, uspostaviti fond za podršku u rješavanju prvog stambenog pitanja mladih... Zanima me da li Općina Travnik pomaže mladima u rješavanju ovog konkretnog pitanja mimo stanova koje ste kupili? Druge općine pomažu mladima u vidu pomoći od nekoliko hiljada KM, dok za Općinu Travnik mi je nepoznato.
Odgovor:
Općina Travnik provodi mjere i projekte koji se odnose na realizaciju ciljeva Strategije razvoja 2022-2027 i Strategije za mlade 2022-2027. Kao što ste u pitanju jako dobro i detektirali, u obe strategije pitanje stambenog zbrinjavanja mladih zauzima važnu poziciju. S tim u vezi, nakon preuzimanja mandata načelnika Općine, lično sam pokrenuo proceduru nabavke 5 stambenih jedinica za mlade bračne parove, koju smo krajem 2024. godine i realizirali te gore pomenutih 5 stanova dodjelili mladim bračnim parovima od kojih 3 imaju jedno ili više djece, te im na taj način omogućili stambeno zbrinjavanje na period od 3+1 godinu uz plaćanje minimalne kirije. Zbog različitih tumačenja ove mjere pomoći, moram napomenuti da se stanovi ne dodjeljuju u vlasništvo, niti u dugoročno korištenje, nego isključivo na period 3+1 godinu.
Imajući u vidu da se ova praksa polazala uspješnom, u budžetu za 2025. godinu planirana je nabavka još 2 stambene jedinice.
Osim toga, uvidjevši upravo potrebu o kojoj i sami govorite, a u cilju ispunjavanja ciljeva Strategije, u 2025. godini planirali smo sredstva u budžetu za realizaciju projekta subvencioniranja dijela kamate na stambene kredite mladim osobama do 35 godina starosti, kako bismo im pomogli u kupovini prve nekretnine i konačnom stambenom zbrinjavanju. Moja preporuka vama, a i svim mladim ljudima koji u narednom periodu imaju namjeru kupovati stan, dograđivati kuću ili na neki drugi način rješavati stambeno pitanje, a nisu vlasnici drugih stambenih jedinica, da obratite pažnju u narednom periodu na javne pozive koje objavljuje Općina na svojoj zvaničnoj web stranici jer će se Javni poziv za subvencioniranje dijela kamate za stambene kredite mladih početkom naredne godine realizirati.
Osim toga, zahvaljujem vam se na izuzetno konstruktivnom pitanju, te izražavam svoje zadovoljstvo činjenicom da ste kao mlada osoba pročitali Strategiju za mlade Općine Travnik, dokument koji nosi važne ciljeve, programe i mjere koje implementiramo ili planiramo realizirati u zadatom vremenskom periodu.
Lijep pozdrav,
Poštovani načelniče, Oko rijeke Lašve, iz Kacijanove ulice, izrasle su velike jehve koje svojim hladom smetaju baštama sa druge strane Lasve. Tu pojedinci iz Kacijanove otvaraju nove divlje deponije smeća. Tako se skreće tok vode u neregulisanom koritu u bašte i okucnice nas koji smo u Tvorničkoj ulici. Da li će Općina poduzeti nešto po ovom pitanju?
Pitanje na inicijativi/odluci: Potkresivanje stabala koja predstavljaju opasnost za ljude i materijalna dobra
Odgovor:
Poštovani/a,
u nastavku je odgovor nadležne službe:
Služba za zajedničke i komunalne poslove uvidom na terenu konstatovala je da ne postoji deponija, odnosno da se na lokaciji ne nalazi otpadni materijal već je utvrđeno da se u koritu rijeke uz drveće nalaze dijelovi stabala koji se zadržavaju uz drveće i zaustavljaju tok rijeke Lašve, a što će biti regulirano prilikom čišćenja korita koje se realizira u skladu sa raspoloživim budžetskim sredstvima.
Istovremeno, Općina neprekidno podržava akcije Društvene odgovornosti u kojima građani svojim aktivizmom a u organizaciji MZ ili na drugi način, rješavaju ovakve i slične probleme.
Srdačno
PITAM KAD CE DOCI NA RED DA SKLONI TO JEST POSJEKU TOPOLE KALBUNARU ul Dervis ef Korkuta 60/C? ZAHTJEVI PISANI PRIJE 3 G NO DO DANAS NIJE URADENO A VRLO OPASNI KADA SE ZOO DOGODI BIT CE JASNO.
Pitanje na inicijativi/odluci: Potkresivanje stabala koja predstavljaju opasnost za ljude i materijalna dobra
Odgovor:
Poštovani/a,
u nastavku je odgovor nadležne službe:
Služba za zajedničke i komunalne poslove zaprimila je zahtjev MZ Kalibunar broj: 26/2023 dana 27.04.2023.godine te uputila isti zahtjev Ministarstvu poljoprivrede, vodoprivrede, i šumarstva – Kantonalna uprava za šumarstvo broj: 02-04-28-27-66/23-6 od 05.05.2023. godine za mišljenje, odnosno saglasnost za sječu stabala na području MZ Kalibunar, jer bez njihove saglasnosti ova služba ne može izvršiti prokres ili sječu stabala.
Kako do danas nismo dobili odgovor, biće upucena urgencija nadležnoj Kantonalnoj upravi nakon čega ce se pristupiti realizaciji dobijenog stava.
Srdačno
Na plavoj vodi u gornjem dijelu imaju tri topole napola truhle a visoke 15 ak metara. Kada će one doći na red?
Pitanje na inicijativi/odluci: Potkresivanje stabala koja predstavljaju opasnost za ljude i materijalna dobra
Odgovor:
Poštovani,
odgovor nadležne službe je u nastavku:
Služba za zajedničke i komunalne poslove nije još uvijek zaprimila zahtjev za uklanjanje istih. Obzirom da postavljeno pitanje ukazuje na moguća oštećenja služba će tražiti stručno mišljenje od čega će zavisiti naredni koraci.
Dakle, MZ Stari Grad treba podnijeti zahtjev za uklanjanje nakon čega će biti sprovedena zakonski regulirana procedura.
Prijatno
Da li će se izvršiti sjeća stabala u ulici Krndija preko puta broja 5. Stabla ugrožavaju kuće i električne vodove. Vlasnik stabala se ne protivi sječi, ali sam ne može finansirati akciju. Lp
Pitanje na inicijativi/odluci: Potkresivanje stabala koja predstavljaju opasnost za ljude i materijalna dobra
Odgovor:
Poštovani,
u prilogu je odgovor nadležne službe:
Komisija Kantonalne uprave za šumarstvo konstatovala je da se predmetna stabla nalaze na privatnoj parceli Mlaćo Besima, te da Služba za zajedničke i komunalne poslove nije u nadležnosti da vrši prokres ili sječu stabala koja se nalaze u privatnom vlasništvu, te u skladu sa članom 95. Odluke o komunalnom redu (Prečišćeni tekst “Službene novine Općine Travnik” broj 13/18) Općina Travnik nije nadležna za uklanjanje stabala i grana koja se nalaze na zemljištu u privatnom vlasništvu pravnih i fizičkih lica.
Istovremeno, nadležne inspekcijske službe mogu i trebaju vlasniku parcele narediti preduzimanje neophodnih radnji kako bi se uočene nepravilnosti otklonile.
Srdačno
MZ Pirota je podnijela zahtjev da se kod starog konaka sklone dvije lipe i brijest, ali do danas ništa nije odgovoreno. Da li će to biti riješeno?
Pitanje na inicijativi/odluci: Potkresivanje stabala koja predstavljaju opasnost za ljude i materijalna dobra
Odgovor:
Poštovani,
u nastavku je odgovor nadležne službe:
Služba za zajedničke i komunalne poslove uputila je dopis za mišljenje, saglasnost Ministarstvu poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva SBK/KSB -Kantonalna uprava za šumarstvo, jer bez njihovog stručnog mišljenja ova služba ne može izvršiti prokres i sječu stabala. Odgovor još nije stigao pa ćemo uputiti urgenciju.
Lijepi pozdrav