Aneks 7 okvirnog mirovnog sporazuma jasno kaže " Sva raseljena lica imaju pravo da se vrate na adresu stanovanja 1991 god, pravo na obnovu kuće ili stana , pravo na kompenzaciju za nevraćenu imovinu. U zakonskom roku smo pisali povrat i dobili potvrdu stanarskog prava na stanove koji su porušeni na prvim borbenim linijama i na osnovu toga riješenja o statusu raseljenih lica sa obimom prava koje nam pripadaju. No stanovi niti se obnavljaju niti nam se nudi ikakvo drugo sistemsko riješenje izbačeni iz javnog diskursa. Naše pravo je ostvareno kad uđemo u posjed stana ili nam se isti kompenzira na neki način. No u najbogatijem kantonu 103 porodice još uvjek čekaju da se vrate iz svog grada u svoj grad od godine vašeg rođenja. Ustavna obaveza se zanemaruje a naše pravo gura pod tepih. Potpisane evropske konvencije se ne sprovode, pravo na dom i mirno uživanje imovine. Šta vi kao gradonačelnica grada i član stranke SDP koji učestvuje u zakonodavnoj i izvršnoj vlasti možete pokrenuti da se naše pravo i Ustavna obaveza kantona i opština urgentno stavi u fokus kao proritetna domaća zadaća i naše pravo sistemski riješi jer na isto čekamo 2023. god, a rat je završen 1995??? Od obnove definitivno nema ništa a naš biološki sat otkucava postali smo i žrtve institucionalnih i birokratskih službi koje utvrđuju čija smo mi nadležnost obaveza.Kanton prebacuje opštini, opština kantonu a u odgovorima samo opisivanje stanja bez ikakvog inputa i svedenog našeg prava na dobru volju pojedinaca i stranaka koje nema. Postoje samo dva.puta da nam se stanovi kompenziraju iz fonda opštinskih, kantonalnih i gradskih stanova ili da nam se kupuju stanovi na tržištu po.modelu kupovine za boračku populaciju. Porazna je činjenica da ste gradonačelnica grada sa 103 porodice raseljene u vlastitom gradu i shodno tome niko nema pravo držati moralne lekcije o ljudskim pravima Ustavu BiH kad nismo ispunili zadaću da gradimo društvo od mjesne zajednice .opčine , grada i kantona na čvrstim temeljima reda rada i zakona u pravcu društva socijalne pravde i društvene solidarnosti .....pozdrav
Benjamina Karić rođ. Londrc- rođena u Sarajevu 1991. godine. Diplomirala na Pravnom fakultetu Univerziteta u Sarajevu 2013. god., magistrirala na Pravnom fakultetu Univerziteta u Sarajevu 2014. godine. Tema magistarskog rada je: "Pravni položaj Jevrejske zajednice u Bosni i Hercegovini od 1918. do 1945. godine". Dobitnica je priznanja srebrena značka na Univerzitetu u Sarajevu, za izuzetan uspjeh tokom dodiplomskog i postdiplomskog studija. Uporedo studirajući, godine 2015. diplomira na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu, Odsjek za historiju na temi: "Analiza Gajevih Institucija". Godine 2018. doktorirala na Pravnom fakultetu Univerziteta u Zenici, na katedri za historiju države i prava. Tema doktorske disertacije je: "Cijena (pretium) u klasičnom rimskom pravu".
Najmlađi je doktor pravnih nauka u Bosni i Hercegovini i prvi poslijeratni doktor klasičnog rimskog prava.
Aktivno govori engleski i njemački jezik. Autor je preko pedeset publikacija, knjiga, članaka, te prevoda i prikaza. Najznačajnije knjige su: 1. Pravni položaj Jevrejske zajednice u BiH od 1918. do 1945. godine, University Press, Sarajevo, 2017. 2. Prevod sa latinskog jezika: Mali izborni priručnik, u: Samir Aličić, Ivana Jaramaz Reskušić, Kvint Tulije Ciceron IZBORNI PRIRUČNIK sa govorima Marka Tulija Cicerona o izbornoj korupciji, University press, Sarajevo, 2018. 3. Cijena (pretium) u klasičnom rimskom pravu“, University Press, Sarajevo, 2020. 4. Zemlje antičkog Ilirika prije i poslije Milanskog edikta, grupa autora, Filozofski fakultet Univerziteta u Sarajevu, Sarajevo, 2014. Učestvovala je na brojnim međunarodnim i domaćim naučnim konferencijama. Osnivač je i član Udruženja "BATHINVS" čiji je cilj izučavanje i promoviranje Ilirskog naslijeđa i drevnih i klasičnih civilizacija, član je Balkanske asocijacije za Rimsko pravo "Societas pro Iure Romano", član Vijeća kongresa bošnjačkih intelektualaca, član kluba Rotary International Delta Sarajevo.
Član SDP BiH je od 2010. godine a potpredsjednik SDP BiH od 2019. godine.
Prošla je sva akademska zvanja, od demostratora, asistenta, višeg asistenta i docenta. Zaposlena je na Pravnom fakultetu Univerziteta u Travniku, u svojstvu docenta, na katedri za Historiju države i prava. Od 2019. godine obnaša funkciju prodekana za nastavu. Voditelj je Odbora za kvalitet na Pravnom fakultetu. Dobitnica je nekoliko priznanja za izuzetno zalaganje i doprinos u razvoju nastavne i naučne djelatnosti. Na Pravnom fakultetu Internacionalnog Univerziteta u Sarajevu angažovana je u svojstvu eksperta u praksi.
Udata je i majka jednog djeteta.
Izvor: Grad Sarajevo