Pitanje:

Poštovana Gradonačelnice Grada Sarajeva, Osjećam građansku potrebu pitati Vas više o uručenim Zlatnicima Grada studentima Univerziteta u Sarajevu, tačnije o razlogu isključivanja najboljih studenata sa tri privatna fakulteta na dodjeli priznanja. Naime, u Vašem saopćenju na društvenim mrežama implicirali ste da su najbolji studenti Univerziteta u Sarajevu (javnog Univerziteta) budućnost Sarajeva i da je Gradska uprava prijatelj istima na putu građenja karijere. Inicijativa je zaista pohvalna i motivirajuća studentima Univerziteta u Sarajevu, ali se postavlja pitanje zašto nisu nagrađeni i najbolji studenti sa tri privatna fakulteta u Sarajevu, locirana na Ilidži? Mislite li da je pristup nagrade samo studenata javnog Univerziteta ispravan i motivirajući mladima da ostanu graditi budućnost u ovom gradu i Bosni i Hercegovini, ili ga smatrate diskriminatornim? Ovakav čin produbljuje diskriminaciju prisutnu na temu javnih i privatnih univerziteta u Sarajevu. Postavlja se pitanje, da li Gradska Uprava nije prijatelj studentima sa tri privatna fakulteta? Da li studenti koji studiraju na Ilidži i žive u Sarajevu, nisu percipirani od strane Grada Sarajeva kao nova generacija uspješnih mladih ljudi, već kao studenti čiji se uloženi rad i trud tokom studija ne priznaje kao vrijedan zahvalnosti i prepoznavanja? Studenti koji studiraju na tri privatna fakulteta na Ilidži često žive upravo u 4 općine koje čine Grad Sarajevo (uključujući i studentske domove), gdje kroz redovnu potrošnju i posljedično indirektno oporezivanje pune budžet Grada, čiji se fragment ipak alocirao samo na izradu nagrada za studente javnog Univerziteta i time zanemario studente sa čak tri univerziteta. Da li možemo očekivati da će Grad Sarajevo u doglednoj budućnosti nagraditi i najbolje studente privatnih univerziteta ovim priznanjem i time pokazati da podjednako cijeni trud i rad svih studenata u Sarajevu? Unaprijed hvala na odgovoru i lijep pozdrav.

Vijećnik/ca nije odgovorio/la na ovo pitanje.

Benjamina Karić

53%
Broj pitanja: 74
Broj odgovora: 39
Stranka
SDP BiH
Kratka biografija

Benjamina Karić rođ. Londrc- rođena u Sarajevu 1991. godine. Diplomirala na Pravnom fakultetu Univerziteta u Sarajevu 2013. god., magistrirala na Pravnom fakultetu Univerziteta u Sarajevu 2014. godine. Tema magistarskog rada je: "Pravni položaj Jevrejske zajednice u Bosni i Hercegovini od 1918. do 1945. godine". Dobitnica je priznanja srebrena značka na Univerzitetu u Sarajevu, za izuzetan uspjeh tokom dodiplomskog i postdiplomskog studija. Uporedo studirajući, godine 2015. diplomira na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu, Odsjek za historiju na temi: "Analiza Gajevih Institucija". Godine 2018. doktorirala na Pravnom fakultetu Univerziteta u Zenici, na katedri za historiju države i prava. Tema doktorske disertacije je: "Cijena (pretium) u klasičnom rimskom pravu".

Najmlađi je doktor pravnih nauka u Bosni i Hercegovini i prvi poslijeratni doktor klasičnog rimskog prava.

Aktivno govori engleski i njemački jezik. Autor je preko pedeset publikacija, knjiga, članaka, te prevoda i prikaza. Najznačajnije knjige su: 1. Pravni položaj Jevrejske zajednice u BiH od 1918. do 1945. godine, University Press, Sarajevo, 2017. 2. Prevod sa latinskog jezika: Mali izborni priručnik, u: Samir Aličić, Ivana Jaramaz Reskušić, Kvint Tulije Ciceron IZBORNI PRIRUČNIK sa govorima Marka Tulija Cicerona o izbornoj korupciji, University press, Sarajevo, 2018. 3. Cijena (pretium) u klasičnom rimskom pravu“, University Press, Sarajevo, 2020. 4. Zemlje antičkog Ilirika prije i poslije Milanskog edikta, grupa autora, Filozofski fakultet Univerziteta u Sarajevu, Sarajevo, 2014. Učestvovala je na brojnim međunarodnim i domaćim naučnim konferencijama. Osnivač je i član Udruženja "BATHINVS" čiji je cilj izučavanje i promoviranje Ilirskog naslijeđa i drevnih i klasičnih civilizacija, član je Balkanske asocijacije za Rimsko pravo "Societas pro Iure Romano", član Vijeća kongresa bošnjačkih intelektualaca, član kluba Rotary International Delta Sarajevo.

Član SDP BiH je od 2010. godine a potpredsjednik SDP BiH od 2019. godine.

Prošla je sva akademska zvanja, od demostratora, asistenta, višeg asistenta i docenta. Zaposlena je na Pravnom fakultetu Univerziteta u Travniku, u svojstvu docenta, na katedri za Historiju države i prava. Od 2019. godine obnaša funkciju prodekana za nastavu. Voditelj je Odbora za kvalitet na Pravnom fakultetu. Dobitnica je nekoliko priznanja za izuzetno zalaganje i doprinos u razvoju nastavne i naučne djelatnosti. Na Pravnom fakultetu Internacionalnog Univerziteta u Sarajevu angažovana je u svojstvu eksperta u praksi.

Udata je i majka jednog djeteta.

Izvor: Grad Sarajevo

Funkcija
Gradonačelnica Grada Sarajevo
;