Pitanje:

Poštovana gradonačelnice, 2017 god. bilo se spominjalo da u sastav grada trebaju ući opštine Ilidža, Vogošća i Hadžići. Od tada se nije pokrenula ta tema nikako. Ilidža i Vogošća trebaju biti u sastavu grada jer brojka stanovništva Sarajeva nije realna prikazima 4 postojeće opštine. Tad 2017 godine je rečeno navodno da se narušava slika grada, evo danas 2022 godine od Stupa pa do centralnog dijela Ilidže sve su zgrade napravljene i više se ne stiče taj dojam da praznine koja je bila gdje su sadašnja naselja Tibra, Bulevar itd... Smatrate li vi da ste van grada Sarajeva kad prođete Nedžariće i uđete u naselje Stup ?I konkretno me interesuje mislite li ikada te opštine pripojiti gradu Sarajevu da bi se mogla dobiti jasna slika našeg grada što površinski i brojno ? Inače sam iz opštine Novi grad, naselje Dobrinja. Unaprijed hvala na odgovoru.

Odgovor:

Poštovani,

Na početkuželim jasno da istaknem da je Grad Sarajevo uvijek, u svakoj prilici i koristeći se svim dostupnim mehanizmima  i instrumentimapoduzimao aktivnosti na uspostavljanju  odgovarajućegboljeg statusa Grada Sarajevaglavnog grada BiH, FBiH i sjedišta KS, te jedinice lokalne samouprave u KS, što podrazumijeva kako teritorijalni  obuhvat gradatako i poslove nadležnosti, te time i finansiranje potreba svojih građanki i građana.

MeđutimAmandmanom I na Ustav Kantona Sarajevo (još iz 1997. godine)pored ostalog, propisano je:

"U Kantonu Sarajevo općine Centar, Novi Grad, Novo Sarajevo i Stari Grad čine Grad Sarajevo kao jedinicu lokalne samouprave.“.

U ovom  konkretnom pitanju Vi se vjerovatno referirate na ustavne aktivnosti iz 2017. godine, kada su vršene posljednje izmjene Ustava KS, od strane Skupštine KS i na našu veliku žalostkada su usvojeni amandmani  L do LV na Ustav Kantona Sarajevo (“Službene novine Kantona Sarajevo”, broj: 31/17), koji nisu odgovarajući za Grad Sarajevo.

Naime, u procedurama Javne rasprave na predmetne amandmane Grad je imao izuzetno konstruktivne i jasne prijedloge stavove, a koji nisu uvaženi i prihvaćeni od strane donosioca ustavnih rješenjaKantona Sarajevo.

Tada predlagane alternativodredaba za teritorijalni obuhvat Gradapredložene od strane samog predlagača materijalanadležnog Ministarstva i Vlade KS, za Grad Sarajevo sa ili općinaispostavilo se nisu bile ozbiljne i stvarnejer je od njih predlagač vrlo brzo odustao i naravno suprotno stavovima Grada Sarajeva.

DakleGrad Sarajevo je i dalje ostao sa teritorijalnim obuhvatom  na samo četiri gradske opštinešto nije funkcionalno, a nije niti pravno ispravno

Sve u svemukako se ovdje radi o ustavnim aktivnostima koje  mogu poduzimati samo drugi nadležni nivoi vlastitjSkupština KS, odnosno Parlament FBiH i Parlamentarna skupština  BiH, Grad Sarajevo, nažalost ne može poduzimati radnje i aktivnosti  o kojima Vi govorite.

 

S poštovanjem,

Benjamina Karić

Benjamina Karić

53%
Broj pitanja: 73
Broj odgovora: 39
Stranka
SDP BiH
Kratka biografija

Benjamina Karić rođ. Londrc- rođena u Sarajevu 1991. godine. Diplomirala na Pravnom fakultetu Univerziteta u Sarajevu 2013. god., magistrirala na Pravnom fakultetu Univerziteta u Sarajevu 2014. godine. Tema magistarskog rada je: "Pravni položaj Jevrejske zajednice u Bosni i Hercegovini od 1918. do 1945. godine". Dobitnica je priznanja srebrena značka na Univerzitetu u Sarajevu, za izuzetan uspjeh tokom dodiplomskog i postdiplomskog studija. Uporedo studirajući, godine 2015. diplomira na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu, Odsjek za historiju na temi: "Analiza Gajevih Institucija". Godine 2018. doktorirala na Pravnom fakultetu Univerziteta u Zenici, na katedri za historiju države i prava. Tema doktorske disertacije je: "Cijena (pretium) u klasičnom rimskom pravu".

Najmlađi je doktor pravnih nauka u Bosni i Hercegovini i prvi poslijeratni doktor klasičnog rimskog prava.

Aktivno govori engleski i njemački jezik. Autor je preko pedeset publikacija, knjiga, članaka, te prevoda i prikaza. Najznačajnije knjige su: 1. Pravni položaj Jevrejske zajednice u BiH od 1918. do 1945. godine, University Press, Sarajevo, 2017. 2. Prevod sa latinskog jezika: Mali izborni priručnik, u: Samir Aličić, Ivana Jaramaz Reskušić, Kvint Tulije Ciceron IZBORNI PRIRUČNIK sa govorima Marka Tulija Cicerona o izbornoj korupciji, University press, Sarajevo, 2018. 3. Cijena (pretium) u klasičnom rimskom pravu“, University Press, Sarajevo, 2020. 4. Zemlje antičkog Ilirika prije i poslije Milanskog edikta, grupa autora, Filozofski fakultet Univerziteta u Sarajevu, Sarajevo, 2014. Učestvovala je na brojnim međunarodnim i domaćim naučnim konferencijama. Osnivač je i član Udruženja "BATHINVS" čiji je cilj izučavanje i promoviranje Ilirskog naslijeđa i drevnih i klasičnih civilizacija, član je Balkanske asocijacije za Rimsko pravo "Societas pro Iure Romano", član Vijeća kongresa bošnjačkih intelektualaca, član kluba Rotary International Delta Sarajevo.

Član SDP BiH je od 2010. godine a potpredsjednik SDP BiH od 2019. godine.

Prošla je sva akademska zvanja, od demostratora, asistenta, višeg asistenta i docenta. Zaposlena je na Pravnom fakultetu Univerziteta u Travniku, u svojstvu docenta, na katedri za Historiju države i prava. Od 2019. godine obnaša funkciju prodekana za nastavu. Voditelj je Odbora za kvalitet na Pravnom fakultetu. Dobitnica je nekoliko priznanja za izuzetno zalaganje i doprinos u razvoju nastavne i naučne djelatnosti. Na Pravnom fakultetu Internacionalnog Univerziteta u Sarajevu angažovana je u svojstvu eksperta u praksi.

Udata je i majka jednog djeteta.

Izvor: Grad Sarajevo

Funkcija
Gradonačelnica Grada Sarajevo
;