Poštovani načelniče, kada će zaživijeti odluka Općinskog vijeća Travnik iz 2007. godine kada je Vlašić proglašen parkom prirode? Travnik može živjeti od Vlašića i turizma. Radeći šest godina na Vlašiću uvidio sam koje su sve mogućnosti. Evo par prijedloga: Gradnja ski odnosno turističkog centra Arabašna voda, gdje bi se staze protezale do Paljenika i Čavla, gradnja gondole Duge luke Galica Paljenik, izgradnjom brze ceste Lašva-Jajce ova bi gondola bila vrlo isplativa. Dolaskom gondole do najvišeg vrha Vlašića otvorila bi se mogućnost za postavljanje zvjezdarnice i posmatraćnice za ptice kao i gradnja ski staza sa sjeverne strane Paljenika. Napraviti suradnju sa općinom Čajetina koji su napravili najdužu gondolu na svijetu u dužini od kilometara (investitor općina Ćajetina) dok god imamo na Vlašiću ski muzejske vućnice i vlast koja planira da od Vlašića napravi industrijsku zonu od ovog nema ništa.
Poštovani/a,
u nastavku je zvanični odgovor nadležne Službe a moje opservacije su na kraju.
U Centralnom registru Zavoda za zaštitu kulturno - historijskog i prirodnog nasljeđa BiH i u Prostornom planuSR Bosne i Hercegovine iz 1981. godine, registrovana sudva područja od posebne važnosti (sadržaji neponovljivogfenomena prirodnog nasljeđa) na teritoriji Općine Travnik:
(Zaštičeni krajolici su područja veće estetske privlačnosti, koji u prvom redu imaju rekreaciono značenje).
Na Privremenoj listi Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine, pod rednim brojem 654. nalazi se - Vlašić – Prirodno dobro, Travnik.
Istom Odlukom je utvrđeno da će Komisija, u skladu sa čl. V i VII Aneksa 8 Opšteg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini, da donese pojedinačnu odluku o proglašenju dobra nacionalnim spomenikom za svako dobro upisano na Privremenu listu.
Do donošenja pojedinačnih odluka, sva dobra upisana na Privremenu listu smatraće se nacionalnim spomenikom i uživaće zaštitu propisanu Zakonom o sprovedbi odluka Komisije za zaštitu nacionalnih spomenika, uspostavljene prema Aneksu 8 Opšteg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini (“Službene novine Federacije BiH”, br. 2/02 i 10/02, “Službeni glasnik Republike Srpske”, broj 9/02 i “Službeni glasnik Brčko Distrikta”, broj 2/02).
U Prostornom planu Općine Travnik 2003-2025(„Službene Novine Općine Travnik“ br. 8/07 i 09/21) -izdvojeno je područje Vlašića, kao prirodno dobro.
Na inicijativu Općine Travnik izrađen je Master plan razvoja turizma na Vlašiću za područje Općine Travnik, koji je usvojen Odlukom Vlade SBK/KSB i za realizaciju ove odluke zadužuje se Ministarstvo privrede, u okviru svoje nadležnosti (Službene novine SBK/KSB 02/2013).
Izmjenama i dopunama Prostornog plana Općine Travnik 2003 - 2025 (Službene novine općine Travnik broj: 7/16 i 09/21), usvojen u formi Nacrta, ovo područje izdvojeno je kao PODRUČJE IZUZETNIH PRIRODNIH VRIJEDNOSTI PLANINE VLAŠIĆ za koje je utvrđena obaveza izrade Prostornog plana posebnog obilježja od značaja za Općinu Travnik, u obuhvatu, koji se podudara sa granicama obuhvata Zaštićenog krajolika Vlašić, definisanog u PP SBK/KSB i PP SR BiH iz 1981. godine.
Planiranjem područja izuzetnih prirodnih vrijednosti planine Vlašić, uskladit će se razvoj SRC Vlašić sa režimima zaštite prirodnih vrijednosti, koje je Prostorni plan SBK/KSB planirao kao Zaštićeni krajolik Vlašić. Također, potrebno je izvršiti usklađivanje određenja iz planova različitih nivoa (PP SBK/KSB, PP Općine Travnik)kao i stavova Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika na čijoj se Privremenoj listi nalazi Vlašić), a po pitanju zaštite prirodnih vrijednosti.
Što se tiče Vaših prijedloga, mislim da su potentni i kreativni i mi smo Čavu i Pavu sačuvali za vertikalni transport dok master plan daje mogućnost povezivanja sa Harambašinim vodama.
Po pitanju uspinjače gondolskog tipa već dugo postoje ideje i inicijative ali nikada nismo napravili Studiju izvodljivosti da bi znali koliko bi taj projekat bio isplativ i ko bi finansirao.
Lp
0
0