Pitanje:

Postovani, situacija u nastavku mozda nije u nadleznosti opcine pa ni nacelnika, mozda je u nadleznosti nekog kantonalnog ministarstva ali u svakom slucaju nije ok a desava se u nasoj opcini. Na osnovu cega samosluzece autopraonice dobiju upotrebnu dozvolu? Da li je stvarno realna slika nasih prilika da u 2022 godini otpadne vode iz samosluzecih auto praonica se ispustaju direktno u nasu rijeku Lasvu? Ocit primjer sada imamo u samom centru grada sa novo-otvorenom auto praonicom a isto je i sa onom na ulazu u grad (kod Borca). Ne vidim razloga zasto bi se pokusavala Lasva poribljavati ako nadodajemo nove zagadjivace u nasu rijeku. Za svaku pohvalu je uredjenje kanalizacione mreze, ali ove stvari su sramota za nas sve. Da li je sve uradjeno u skladu sa zakonom da autopraonice ispustaju otpadne vode u rijeku? Ako nije uradjeno sve u skladu sa zakonom da li nam mozete reci koja je inspeckija nadlezna za isto kako bi istoj mogli prijaviti. Hvala

Odgovor:

Poštovani/a,

u nastavku je odgovor nadležne Službe koji prenosim u cjelosti da nešto ne bih izostavio:

U vezi sa pitanjem koje je upućeno Načelniku općine Travnik, putem 

javnarasprava.ba, na dan 02.12.2022.god., dostavljam slijedeći odgovor:

1. Prema odredbama člana 5Zakona o vodama ( „Službene novine F BiH“, broj:70/06)

  (u daljem tekstu: „Zakon“)rijeka Lašva spada u vodotoke II kategorije i izdavanje 

  vodnih akata koji se odnose na sve aktivnosti, vezano za rijeku Lašvu, pa tako i

  ispuštanje otpadnih voda u njen  vodotok od strane privrednih objekata, kao što su i 

  objekti autopraonica spada u   nadležnost kantonalnog ministarstva poljoprivrede, 

  vodoprivrede i šumarstva.

2. Odredbama člana 111.  Zakona prethodna vodna saglasnost je uslov za izdavanje 

   urbanističke saglasnosti. Prethodnom vodnom saglasnošću se odlučuje o postojanju 

   uslova  za ostvarivanje prava na vodu podnosioca zahtjeva, kao i način ostvarivanja tog 

   prava, te uslovi kojima mora zadovoljiti dokumentacija za građenje novih, rekonstrukciju 

   ili uklanjanje postojećih objekata i druge aktivnosti koje se ne smatraju građenjem a 

   mogu trajno povremeno ili privremeno uticati na promjenu režima voda.

   Po članu 114. Zakona, vodna saglasnost predstavlja uslov za izdavanje građevinske 

   dozvole, a po članu 117. Zakona, vodna dozvola je uslov za izdavanje upotrebne 

   dozvole objekta.

   Vodnom dozvolom se utvrđuje namjena, način i uslovi iskorištavanja vode, režim rada 

   objekata i postrojenja, način i uslovi ispuštanja otpadnih voda, način i uslov

   odlaganja krutog i tečnog otpada i drugi uslovi.

Za objekte tipa autopraonica,  za ispuštanje otpadnih voda, koje sadrže pijesak, mulj u kombinaciji sa zauljenim otpadnim vodama, zatim tople otpadne vode sa određenim sadržajem deterđenata, potrebno je izgraditi prečistać/separator sa taložnikom i sa mjestom za monitoring otpadnih voda, kojim će se utvrditi da li su parametri kvaliteta otpadnih voda iz autopraonice u granicama propisanih, te ukoliko jesu onda se mogu ispustiti u rijeku Lašvu. Sve ovo treba biti određeno u naprijed navedenim vodnim aktima, a u skladu sa njima i urbanističkom sgalasnošću, građevinskom dozvolom i upotrebnom dozvolom, koje izdaje općina Travnik.

Dakle obzirom da vodne akte izdaje kantonalno ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva, za nadzor nad istim je nadležna kantonalna vodna inspekcija, koja je onda ukoliko to Općinska služba  nije učinila u postupcima izdavanja urbanističke saglasnosti, građevinske i upotrebne dozvole), dužna da vlasnicima autopraonice naloži pribavljanje istih, te izgradnju separatora za prihvat i tretman otpadnih voda prije njihovog ispuštanja u rijeku Lašvu.Ukoliko su izdati vodni akti, kontrolu istih takođe vrši kantonalana vodna inspekcija.

Dakle prijavu u vezi sa direktnim ispuštanjem otpadnih voda iz autopraonica u vodotok ili neki drugi prirodni recipijent podnosi se kantonalnoj vodnoj inspekciji putem ministarsva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva SBK/KSB.

Kada je u pitanju praonica na Gimnaziji potrebno je znati da se voda za pranje se koristi iz gradakog vodovoda, a voda prije koristenja prolazi kroz proces osmoze i omeksanja.
Kruti otpad koji ostane nakon pranja auta ostaje u talozniku, a za odlaganje istog potpisan je ugovor o ciscenju i odvozu na deponiju s Vlasic gradnjom.
Voda koja je visak iz taloznika ide u separator otpadnih voda. Takoder i oborinske vode idu u separator. Na objektu nije predvidjeno niti postoji ispustanje sanitarno-fekalnih voda, a samponi koji se koriste posjeduju EU cettifikat i bio razgradivi su.
Separator je PVC u kojem se nalazi koalescentni filter od 3 kubika, marke Rooil, koji usporava protok vode i odvaja otpadne vode. 

Pored toga, u kontrolu ovog privremenog objekta već je dolazila i federalna inspekcija.

Lijepi pozdrav


Kenan Dautović

98%
Broj pitanja: 190
Broj odgovora: 186
Stranka
SDA
Kratka biografija

Kenan Dautović, rođen je 20. 04. 1966. godine u Travniku, gdje je završio osnovnu školu.
Vojnu gimnaziju je završio u Beogradu, a Vojnu akademiju RV i PVO u Sarajevu i Zadru. Bivšu JNA napustio je 30. 08. 1991. godine u činu poručnika.
Učesnik je odbrambeno-oslobodilačkog rata u Bosni i Hercegovini u periodu 1992-1995. godine.
Od oktobra 1991. do aprila 1992. godine obavljao je dužnost komandira Stanice milicije Turbe nakon čega se uključuje u TO BiH, kasnije ARBiH.
Nakon rata, u okviru Vojske F BiH, obavljao je dužnosti komandanta Raketnog puka PZO, oficira za vezu sa OS Republike Turske u Ankari, zamjenika k-ta Centra za borbenu obuku,k-danta Centra za borbene simulacije.
Vojnu karijeru nastavlja u Oružanim snagama BiH gdje je u periodu 2007.-2010. godina obavljao dužnost savjetnika Ministra odbrane BiH za NATO/PfP a dužnost komandanta Centra za operacije podrške miru (PSOTC) do 2013. godine, kada je postavljen na dužnost komandanta 5. pbr OS BiH gdje 2014. godine biva unaprijeđen u čin brigadnog generala. Od 2018. godine obavlja dužnost zamjenika komandanta Operativne komande za operacije.
Svoje vojno-stručno usavršavanje obogatio je završetkom Zrakoplovne škole taktike i operatike 2000. godine u Republici Turskoj te pohađanjem 27 različitih kurseva, seminara i programa, kako u BiH tako i u Njemačkoj, Italiji, Belgiji, V.Britaniji, SAD, Gani, Kini, Turskoj, Švicarskoj, Crnoj Gori i Ukrajini.
Kada je u pitanju 18 godina duga akademska karijera, ona je aktivno započela 2006. godine dobijanjem zvanja magistra nauka na Fakultetu političkih nauka u Sarajevu. Doktorsku disertaciju odbranio je 2009. godine na istom fakultetu, dobijajući zvanje doktora nauka odbrane i sigurnosti. U dosadašnjem periodu izvodio je nastavu na 13 predmeta na sva tri ciklusa školovanja i to iz oblasti prevencije konflikta, geopolitike, međunarodnih odnosa, diplomacije, sigurnosnih sistema i metodologije na Fakultetu političkih nauka u Sarajevu i Američkom univerzitetu u BiH . U toku 2016. godine biran je u zvanje vanrednog profesora za naučno polje politologije.
Objavio je tri knjige, dok je također autor 25 objavljenih znanstvenih i stručnih radova na bosanskom i engleskom jeziku.
Osim akademskog angažmana, dugi niz godina je stariji istraživač Centra za sigurnosne studije u Sarajevu te aktivni alumnista „George C. MarshallCenter“ Evropskog centra za sigurnosne studije u GarmischPartenkirchenu, SR Njemačka.
Aktivno govori engleski i turski jezik i služi se literaturom na ovim jezicima.

Funkcija
Načelnik
Broj osvojenih glasova
6683
;